Darmowy VPN – jaki wybrać? Najlepsze darmowe VPN 2023

Darmowe VPN-y to narzędzia, które zwiększają prywatność i bezpieczeństwo w internecie. Wybór bezpłatnej usługi VPN może być trudny ze względu na ograniczony transfer danych, szybkość połączenia lub brak wystarczającej ochrony prywatności. W tym artykule przedstawimy najlepsze darmowe sieci VPN, które zapewniają wysoką jakość usług bez ponoszenia kosztów.

Darmowy VPN – brak opłat i ograniczenia

Darmowy VPN poza oczywistym plusem jakim jest brak opłat, ma także wady. Wiele darmowych usług oferuje ograniczoną liczbę lokalizacji serwerów co może być utrudnieniem, jeżeli użytkownik musi użyć konkretnej lokalizacji. Zdarza się, że dostawcy przechowują dane o ruchu sieciowym użytkowników, co stanowi zagrożenie dla prywatności, dlatego warto zwrócić uwagę na politykę logowania ruchu i zbierania danych. Darmowe sieci VPN często nie pozwalają na dostęp do popularnych platform streamingowych, co stanowi problem dla użytkowników, którym zależy na oglądaniu ulubionych serialów i filmów. Kolejne ograniczenie to prędkość połączenia, która nie zawsze pozwala na granie bez lagów i opóźnień. W przypadku torrentów (p2p) mogą pojawić się ograniczenia dotyczące transferu dostępnego w darmowym planie. Należy także zwrócić uwagę, czy darmowa sieć VPN zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo, zalecane jest korzystanie ze standardu szyfrowania AES-256 oraz bezpiecznych protokołów tunelowania takich jak WireGuard, OpenVPN lub IKEv2. Bezpłatne usługi wirtualnych sieci prywatnych mają swoje ograniczenia, dlatego wybór odpowiedniego jest uzależniony od potrzeb użytkownika, zdarza się jednak, że rozsądniej jest wybrać tani VPN.

Lista darmowych VPN 2023:

Poniżej lista sprawdzonych, darmowych VPN, z których warto korzystać w 2023 roku.

Proton VPN

Proton VPN

Proton VPN w darmowej wersji oferuje natywne aplikacje na większość systemów operacyjnych w tym Windows, Linux, macOS, iOS czy Android. Klient Proton VPN Free jest dostępny w języku polskim, a usługa pozwala na połączenie maksymalnie z jednym urządzeniem. Darmowa wersja jest wolna od reklam i oferuje dostęp do serwerów w trzech lokalizacjach – USA, Holandia i Japonia. Dużą zaletą jest transparentna polityka braku zbierania logów, która jest wspierana przez szwajcarskie prawo. Proton VPN w darmowej wersji nie posiada limitów danych oraz prędkości połączenia.

Sprawdź Proton VPN

hide.me

hide.me

Darmowa wersja VPN hide.me oferuje 10 GB transferu danych w połączeniu z nielimitowaną szybkością połączenia. Aplikacja hide.me działa bez rejestracji, jest dostępna w języku polskim i działa z większością systemów operacyjnych. Co ciekawe na stronie dostawcy usługi widnieje informacja o trzech lokalizacjach w darmowym planie, ale po zainstalowaniu aplikacji jest możliwość wyboru aż ośmiu – USA, Kanada, Singapur, UK, Francja, Niemcy, Holandia i Hiszpania. Do zalet darmowego planu hide.me należy brak rejestracji logów oraz wyświetlania reklam. Plan free pozwala na połączenie z jednym urządzeniem.

Sprawdź hide.me

Windscribe

windscribe

Windscribe w darmowej wersji pozwala na miesięczny transfer 10 GB. Usługa daje możliwość na połączenie z jednym z dziesięciu serwerów m.in. USA, Kanada, UK, Hong Kong, Szwajcaria, Norwegia czy Turcja. Podobnie jak poprzednicy, Windscribe posiada aplikacje dedykowane popularnym systemom operacyjnym, ale także wtyczki do przeglądarek Chrome i Opera. Należy wspomnieć, że ten dostawca usług także nie rejestruje logów i dba o prywatność użytkowników nawet na swojej stronie internetowej.

Sprawdź Windscribe

Hotspot Shield

hotspot shield

Darmowa wersja Hotspot Shield oferuje zaledwie jedną lokalizację w USA. W ramach tego planu, użytkownicy mogą połączyć się z jednym urządzeniem za pośrednictwem aplikacji dostępnej na systemach Windows, Mac, iOS, Android. Aplikacja w darmowej wersji Hotspot Shield zawiera sporą ilość reklam, które można oglądać chcąc zwiększyć dzienny limit przesyłanych danych. Plusem tego rozwiązania jest brak zbieranych logów o użytkownikach oraz szyfrowanie AES-256.

Sprawdź Hotspot Shield

TunnelBear

tunnel bear

Bezpłatny TunnelBear oferuje 500 mb transferu danych miesięcznie (aktualnie, jednorazowo 2 GB w ramach testów na start), ale nie ogranicza użytkowników w pozostałych funkcjach, w tym 47 dostępnych lokalizacjach (jeden serwer dostępny także w Polsce). Darmowy plan oferuje dobrą prędkość połączenia, z której możemy skorzystać w aplikacji dostępnej na Windows, macOS, Android oraz iOS. Podobnie jak u konkurencji, TunnelBear nie rejestruje aktywności użytkowników. Warto wspomnieć o funkcji GhostBear, która utrudnia wykrycie ruchu korzystającego z VPN.

Sprawdź TunnelBear

Darmowe sieci VPN a bezpieczeństwo

Korzystanie z darmowych sieci VPN może stanowić zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa użytkowników. Niektóre usługi wykorzystują przestarzałe zabezpieczenia takie jak protokół tunelowania point-to-point (PPTP) lub nie są na bieżąco aktualizowane, co prowadzi do poważnych luk w zabezpieczeniach. Kolejnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo jest brak opcji kill switch, która przerywa pobieranie danych w przypadku rozłączenia z siecią VPN. W takim przypadku adres użytkownika staje się widoczny, co może mieć negatywne konsekwencje. Zdarza się także, że darmowe sieci VPN zbierają dane o użytkownikach w celach marketingowych lub handlowych – należy mieć na uwadze, że każda, nawet darmowa usługa musi zarabiać na utrzymanie infrastruktury. 

Dostawcy bezpłatnych sieci prywatnych nie zawsze oferują natywne aplikacje na dany system operacyjny, co wymaga pobrania zewnętrznego klienta lub konfigurację ręczną – może to generować dodatkowe zagrożenia. 

Chcąc zachować anonimowość w sieci, należy korzystać ze sprawdzonych usług VPN jak te, które zostały przedstawione powyżej. Trzeba jednak pamiętać, że płatne VPN-y zawsze będą bezpieczniejsze od darmowych odpowiedników.

Czy używanie darmowego VPN jest legalne?

Korzystanie z sieci VPN w Polsce jest legalne, podobnie jak w większości krajów demokratycznych w Europie zachodniej czy Stany Zjednoczone lub Kanada. Warto wspomnieć, że niektóre z nich mają swoje wewnętrzne regulacje dotyczące VPN, przykładowo Wielka Brytania zobowiązuje dostawców usług internetowych do monitorowania i zbierania danych o aktywności użytkowników. Samo oprogramowanie nie stanowi problemu, ale jego wykorzystanie do nielegalnych czynności np. łamiących prawa autorskie już tak. Nie ma przeciwwskazań do wykorzystania VPN w celu zmiany adresu IP czy lokalizacji – jest to jak najbardziej legalne.

Z drugiej strony w Korei Północnej, Białorusi czy Ugandzie, a nawet Turcji korzystanie z usług VPN jest zabronione. W przypadku Chin i Rosji świadczenie usług w teorii jest możliwe, ale wymaga specjalnej zgody od władz i współpracy ze służbami, co w praktyce powoduje, że korzystanie z tego typu sieci VPN mijałoby się z celem. Można stwierdzić, że w Chinach i Rosji korzystanie z VPN jest nielegalne.

Firmy świadczące usługi VPN wybierają egzotyczne lokalizacje do prowadzenia swojej działalności, co umożliwia omijanie regulacji prawnych wprowadzanych przez państwa. Na swoje siedziby wybierają raje podatkowe, które nie mają restrykcji związanych ze zbieraniem danych o użytkownikach. 

Czy darmowy VPN jest wystarczający?

Darmowe usługi VPN są popularnym sposobem na zapewnienie prywatności w Internecie. Wiele bezpłatnych rozwiązań ma jednak ograniczenia, które mogą dotyczyć prędkości transferu danych, ilości dostępnych lokalizacji serwerów, ale także ochrony prywatności. W wielu przypadkach może okazać się, że lepiej zainwestować w płatne rozwiązanie i poprawić jakość korzystania z wirtualnej sieci prywatnej. Darmowy VPN sprawdzi się przy podstawowych czynnościach typu zmiana IP lub lokalizacji, ale może nie być wystarczający do gier online czy oglądania Netflixa. 

Dodaj komentarz