Internet – jak działa i co to właściwie jest?

Internet jest nieodłącznym elementem naszego życia. Umożliwia nam komunikację z innymi ludźmi, przeglądanie stron internetowych, korzystanie z aplikacji, gier i usług online. Ze względu na łatwy dostęp do informacji, przyjęło się, że Internet jest nazywany “oknem na świat”. W tym artykule omówimy, czym jest internet i jak działa.

Co to jest internet? Krótka definicja

Internet to ogromny zbiór połączonych ze sobą sieci, co pozwala na szybką wymianę informacji między komputerami na całym świecie. Składa się z serwerów, hostów, protokołów internetowych i serwerów DNS. Do działania internetu, komputery muszą się ze sobą porozumieć.

Jak działa Internet?

Działanie Internetu opiera się na przesyłaniu danych (pakietów) pomiędzy serwerami i hostami, a serwery DNS tłumaczą adresy domen na numery IP. Pakiety to małe segmenty większej wiadomości, które zawierają informacje o treści, zwane nagłówkiem. Protokoły to standaryzowany sposób realizacji określonych działań i formatowania danych, który pozwala na komunikację między różnymi urządzeniami. W praktyce działanie internetu wygląda następująco:

 1. Użytkownik wpisuje w pasku przeglądarki adres strony np. https://neteor.pl.
 2. Urządzenie wysyła zapytanie do serwera DNS o numer IP tej domeny.
 3. Serwer przypisany do domeny zwraca informację do serwera DNS.
 4. Serwer DNS przesyła informację do komputera użytkownika.
 5. W przeglądarce wyświetla się zawartość strony internetowej.

Powyższy proces jest mocno uproszczony, ale obrazuje jak działa połączenie ze stroną w internecie. 

Elementy składowe Internetu

 • Router – przesyła pakiety do różnych sieci komputerowych na podstawie ich celu. Dzięki niemu urządzenia podłączone do sieci są w stanie komunikować się ze sobą.
 • Modem – urządzenie, które umożliwia podłączenie do sieci internetowej poprzez łącze kablowe lub radiowe.
 • Serwer DNS – odpowiada za przekształcanie adresów domenowych na numery IP. Dzięki niemu użytkownicy mogą łatwiej korzystać z Internetu.
 • Host – to każde urządzenie podłączone do sieci, na przykład komputer, telefon lub tablet.
 • ISP (Internet Service Provider) –  usługi internetowe, które dostarczają łącza do Internetu. Mogą to być firmy telekomunikacyjne lub operatorzy komórkowi.
 • Karty sieciowe – umożliwiają komunikację między urządzeniem a siecią.
 • Przeglądarka internetowa – oprogramowanie, które umożliwia korzystanie z różnych usług internetowych, takich jak wyszukiwarki czy strony internetowe.
 • Adres IP – unikalny identyfikator każdego urządzenia podłączonego do Internetu.
 • Firewall – system zabezpieczający przed atakami z sieci. Zapobiega on niepożądanym połączeniom i blokuje dostęp do niebezpiecznych stron.
 • Protokół sieciowy – standaryzowany sposób realizacji określonych działań i formatowania danych, który pozwala na komunikację między różnymi urządzeniami. 
 • Serwer WWW – specjalistyczny komputer, który przechowuje i udostępnia strony internetowe dla użytkowników.
 • Plik cookie – mały plik tekstowy, który przechowuje informacje o aktywności użytkownika na stronie internetowej. Umożliwia to łatwiejsze i bardziej spersonalizowane korzystanie z usług internetowych.

Rodzaje Internetu

Internet stacjonarny

Internet stacjonarny to połączenie z siecią internetową poprzez kabel lub światłowód. Jest to najczęściej stosowane połączenie w domach oraz małych i średnich firmach.

Internet mobilny

Internet mobilny to połączenie, które jest nawiązywane bezprzewodowo, na przykład przez sieć komórkową. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z Internetu w każdym miejscu, gdzie jest dostępny sygnał. Obecnie w Polsce, użytkownicy mają do dyspozycji możliwość połączenia z siecią internetową w technologii 5G.

Internet światłowodowy

Internet światłowodowy to technologia, która umożliwia przesyłanie danych z bardzo dużą prędkością, nawet do kilku gigabitów na sekundę. Jest to najnowocześniejszy rodzaj łącza internetowego.

Internet satelitarny

Internet satelitarny umożliwia dostęp do Internetu w miejscach, gdzie nie ma dostępu do innych rodzajów łączy. Jednak ze względu na ograniczenia technologiczne, prędkość transmisji danych jest zwykle niższa niż w innych rodzajach łączy.

Szybkość Internetu – od czego zależy?

Szybkość Internetu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj łącza, lokalizacja, dostawca usług internetowych i obciążenie sieci. Im większa prędkość transmisji danych, tym szybsze ładowanie stron internetowych, pobieranie plików i oglądanie filmów online.

Jak dostarczany jest Internet?

Internet jest dostarczany do użytkowników za pomocą kabli telekomunikacyjnych, radiowych połączeń satelitarnych i sieci komórkowych. Dostawcy usług internetowych zapewniają pełną infrastrukturę, która umożliwia połączenie z siecią.

Zagrożenia w Internecie – cyberprzestępczość

Internet jest źródłem wielu zagrożeń, takich jak ataki hakerskie, phishing czy malware. Cyberprzestępcy wykorzystują Internet do kradzieży danych osobowych, finansowych oraz ataków na serwery i systemy informatyczne. Żeby zachować bezpieczeństwo i anonimowość w sieci warto skorzystać z sieci VPN.

Internet – podstawa współczesnej technologii

Internet to skomplikowany system, który umożliwia wymianę informacji między różnymi urządzeniami na całym świecie. Składa się on z serwerów, hostów, protokołów internetowych i serwerów DNS. Rozwój i dostępność internetu znacznie przyspieszyła rozwój technologii na świecie. Dzięki dostępowi do ogromnej bazy informacji i usług, wiele codziennych czynności takich jak np. zakupy można wykonać bez wychodzenia z domu. Niestety rozwój internetu przełożył się także na nowe sposoby przestępczości, dlatego warto zachować zdrowy rozsądek podczas korzystania z sieci.

Internet – FAQ

Czym różni się Internet stacjonarny od mobilnego?

Główna różnica to sposób połączenia z siecią, w przypadku internetu stacjonarnego jest to połączenie poprzez kabel lub światłowód, w przypadku internetu mobilnego jest  to połączenie bezprzewodowe. Dostawcą internetu mobilnego w dużej mierze są sieci komórkowe, które często limitują dostępny transfer danych.

Czy internet mobilny jest mniej stabilny niż stacjonarny?

Internet mobilny może być mniej stabilny niż stacjonarny ze względu na ograniczenia technologiczne i obciążenie sieci. Wiele zależy od jakości połączenia którą dysponuje użytkownik w danej lokalizacji.

Jakie są najnowsze technologie dostarczania Internetu?

Obecnie, najnowszymi technologiami są Internet światłowodowy i internet w technologii 5G, które umożliwiają bardzo szybką transmisję danych.

Jak działa system DNS?

System DNS odpowiada za tłumaczenie adresów domenowych na numery IP, które umożliwiają identyfikację urządzeń podłączonych do Internetu.

Jakie są najczęstsze zagrożenia w Internecie?

Najczęstsze zagrożenia w Internecie to ataki hakerskie, phishing, malware oraz kradzież danych osobowych i finansowych.

Dodaj komentarz