Strona główna - zgodna z zasadami użyteczności

Pomoc

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie? - Zadaj je tutaj, na pewno niebawem na nie odpowiemy

Data aktualizacji: 
wtorek, 4 Wrzesień, 2012

O potędze pierwszego wrażenia nie muszę chyba nikogo przekonywać. Jeśli jest ono pozytywne, wszystko w porządku. Natomiast jeśli Twoja strona na samym początku wywrze na użytkowniku negatywne odczucia, skutki będą bardzo trudne do naprawienia. Dlatego też warto włożyć trochę wysiłku w skonstruowanie dobrej strony głównej Twojej witryny. To ona jest wizytówką Twojego serwisu.

Cechy użytecznej strony głównej

  • Strona główna musi zawierać widoczną nazwę i zauważalne logo (firmy/strony). Najczęściej umieszcza się je w górnej części witryny. Dzięki temu użytkownik nie będzie miał wątpliwości, na jakiej stronie właśnie się znajduje. Im częściej internauta zobaczy nazwę i/lub logo Twojej strony (firmy), tym większe prawdopodobieństwo, że je zapamięta i w razie potrzeby zajrzy tam ponownie.
  • W przypadku stron firmowych bardzo ważne jest umieszczenie na stronie głównej odnośnika do sekcji „O nas” lub „O firmie”. Tam powinna znaleźć się informacja o ofercie firmy, jej historii, itd.
  • Warto umieścić kilka odnośników (tzw. punktów startowych), które umożliwią dotarcie do najważniejszych informacji Twojej witryny.
  • Bardzo przydatna jest wyszukiwarka zasobów strony. Ważne, żeby była ona widoczna i standardowo nazwana (czyli po prostu „Szukaj” albo „Wyszukiwarka”). I jeszcze jedno: wyszukiwarka powinna rzeczywiście przeszukiwać zawartość Twojej strony i zwracać wyniki jak najbliższe zapytaniom użytkowników. Niedziałająca wyszukiwarka potrafi uprzykrzyć przeglądanie strony, a nawet do niego zniechęcić (więcej o użytecznej wyszukiwarce dowiesz się w artykule Wyszukiwarka).

Błędy, których lepiej nie popełniać

  • Wyskakujące okna powitalne,
  • graficzne odnośniki do funkcji typu „Dodaj do ulubionych”, „Ustaw jako stronę główną”,
  • zbyt ciężka, niepotrzebnie rozbudowana grafiki serwisu.

 

Więcej szczegółów na temat projektowania użytecznych serwisów www znajdziesz w książkach:

Niezawodne zasady web designu

Z książki "Niezawodne zasady web designu" dowiesz się, jak stworzyć użyteczny układ witryny i miły dla oka interfejs użytkownika, a także umiejętnie dobierać i zestawiać kolory serwisu.

 

Prostota i użyteczność

"Prostota i użyteczność. Projektowanie rozwiązań internetowych, mobilnych i interaktywnych" - naucz się, jak tworzyć proste, eleganckie i jednorodne interfejsy

 

Design dla hakerów

"Design dla hakerów. Sekrety genialnych projektów" - Książka, która rozprawia się z mitami oraz wyjaśnia powszechnie przyjęte założenia na temat projektowania stron www.