Płatności kartą - obsługa kart kredytowych i płatniczych.

Pomoc

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie? - Zadaj je tutaj, na pewno niebawem na nie odpowiemy

Data aktualizacji: 
środa, 1 Wrzesień, 2010

Według danych Narodowego Banku Polskiego, w Polsce (w pierwszym kwartale 2008 roku) w obiegu znajdowało się prawie 27,3 mln kart płatniczych. 68,9% z nich stanowią karty debetowe (18,8 mln sztuk), prawie 29,6% to karty kredytowe (prawie 8,1 mln sztuk), najmniej (bo 1,5%) to karty obciążeniowe (prawie 420 tys. sztuk).

Rodzaje kart płatniczych

Krótkie wyjaśnienie użytych terminów:

  • karty kredytowe – umożliwiają dokonywanie płatności nawet jeśli aktualnie na koncie nie ma żadnych pieniędzy. Najczęściej ustala się limit kredytowy – czyli maksymalną kwotę, jaka jest do dyspozycji posiadacza karty. Raz w miesiącu generowane jest zestawienie wszystkich transakcji. Klient może spłacić całość kwoty w podanym terminie albo spłacić tylko część, zaciągając tym samym kredyt. Wydanie karty uzależnione jest od dochodów konsumenta.
  • karty obciążeniowe – karty z odroczonym terminem płatności. Od kart kredytowych odróżnia je sposób spłaty zaciągniętego kredytu – następuje to raz w miesiącu. Spłacie podlega jednorazowo całość kwoty kredytu. Karty te najczęściej wydaje się na podstawie istniejącego rachunku bankowego. Biorąc pod uwagę ilość środków przelewanych co miesiąc na ten rachunek bank ustala miesięczny limit wydatków. Na koniec każdego miesiąca bank obciąża rachunek posiadacza karty równowartością wydanej kwoty.
  • karty debetowe – nie umożliwiają zaciągania kredytu. Działają one na podstawie istniejącego rachunku bankowego. Posiadacz karty może wydać tylko tyle, ile aktualnie posiada na koncie.

Karty wykorzystywane do płatności w internecie

W przypadku transakcji internetowych wykorzystywane mogą być wyłącznie tzw. karty wypukłe, np. karty obciążeniowe lub kredytowe VISA Classic, Master Card, Diners Club, JCB oraz systemów krajowych: POLCARD, PBK Styl.

Pewnym wyłomem w tej polityce była decyzja Visa Int sprzed dwóch lat, zezwalająca na używanie kart Visa Electron w transakcjach internetowych. Rozporządzenie to pozostawiło jednak ostateczną decyzję w gestii banków wydających poszczególne karty. Obecnie na polskim rynku na taki krok zdecydowało się np. Inteligo, którego karty Visa Electron uzyskują autoryzację w Internecie.

W sprawie szczegółów dotyczących możliwości wykorzystania kart elektronicznych w Internecie należy skontaktować się z bankiem, który wydał określoną kartę.

Jeśli zdecydujesz się na udostępnienie użytkownikom Twojej strony dokonywanie płatności przy pomocy kart płatniczych, możesz skorzystać z usług następujących serwisów:

UWAGA: Najczęściej wymaga to prowadzenia działalności gospodarczej.