Nawigacja - usability w poruszaniu się po stronie

Pomoc

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie? - Zadaj je tutaj, na pewno niebawem na nie odpowiemy

Data aktualizacji: 
wtorek, 4 Wrzesień, 2012

Poruszanie się po Twojej stronie nie powinno stanowić dla przeciętnego użytkownika żadnego problemu. Intuicja i odrobina doświadczenia w korzystaniu z serwisów internetowych powinny być wystarczającymi narzędziami umożliwiającymi swobodne eksplorowanie zasobów Twojej witryny. Nie bez powodu wspominam tutaj o doświadczeniu. Istnieją bowiem pewne standardy budowy stron www, do których użytkownicy już się przyzwyczaili.

Standardowe cechy użytecznej nawigacji

  • Menu umieszczaj po lewej stronie

W przypadku nawigacji witryny, pewną normą jest umieszczanie głównego menu strony po lewej stronie jej zawartości. Ma to swoje uzasadnienie w naszym sposobie czytania. Zaczynamy od lewej strony. Podobnie przeglądamy strony www – swój wzrok kierujemy najpierw ku jej lewej części. Przyzwyczajeni do tej konwencji, głównego menu będziemy szukać właśnie tam – po lewej stronie. Dlatego jeśli chcesz ułatwić użytkownikom przeglądanie Twojej strony, zastosuj się do tej zasady. Menu umieszczone w górnej części strony może być słabo widoczne. Wszystko, co znajduje się po prawej stronie witryny kojarzy się z kolei z reklamami, co nie sprzyja zaufaniu, a tym bardziej klikaniu.

  • Grupuj zawartość menu według tematów

Zawartość Twojej witryny musi być uporządkowana. Najlepiej sprawdza się tematyczne grupowanie stron. Wszystkie podstrony Twojego serwisu dotyczące określonego zagadnienia powinny się znajdować w jednym z dziale menu. Przeglądanie strony, na której zastosowana jest omawiana zasada jest o wiele łatwiejsze i bardziej efektywne. I o to w tym wszystkim chodzi.

  • Breadcrumbs („okruszki chleba”)

Uzupełnieniem głównego menu mogą być tak zwane breadcrumbs. Jest to „adres” do strony, którą aktualnie przegląda użytkownik witryny. Breadcrumbs mają postać linków tekstowych, których zasada działania jest podobna do ścieżki dostępu stosowanej w systemie Windows. Przykładowo: jeśli użytkownik znajduje się aktualnie na podstronie „SEO” w menu „Pozycjonowanie”, nad przeglądaną zawartością widnieje taki oto układ linków tekstowych: Strona główna/ Pozycjonowanie/ SEO. Dzięki temu zabiegowi, użytkownik strony w każdej chwili może sprawdzić, gdzie się znajduje i ewentualnie przejść do innego działu Twojej strony.

  • Oznaczanie aktualnie przeglądanych

Aby ułatwić użytkownikom odnalezienie się na stronie, warto wyróżniać dział menu, który akurat jest przeglądany. Może to być inny kolor czcionki lub inne tło. Ważne, żeby wyróżnienie było widoczne i nie pozostawiało wątpliwości, co do „adresu” przeglądanej strony.

  • Ujednolicone nazewnictwo

Jeśli używasz jakiejś nazwy dla danego działu lub usługi na Twojej stronie, używaj jej konsekwentnie przez cały czas. Przykładowo: „Twój koszyk” musi wszędzie mieć właśnie tę nazwę. Niedopuszczalna jest w żadnym momencie zmiana na np. „Twoje zamówienie”. Konsekwencja, konsekwencja i jeszcze raz konsekwencja. Tylko w ten sposób uchronisz użytkowników Twojej strony przed mętlikiem w głowie.

Więcej o funkcjonalnych witrynach www znajdziesz w książkach:

Tworzenie stron WWW w praktyce. Wydanie II

"Tworzenie stron WWW w praktyce. Wydanie II"- Poznaj język XHTML i technologię CSS,przygotuj elementy graficzne,opublikuj swoją witrynę i efektywnie ją wypromuj!

 

Podręcznik genialnych pomysłów

"Podręcznik genialnych pomysłów" - Znajdziesz tu mnóstwo ciekawych i pomysłowych stron internetowych, liczne zdjęcia oraz bezcenne porady, co robić w trudnych chwilach.

 

Projektowanie interfejsów

"Projektowanie interfejsów. Sprawdzone wzorce projektowe" - znajdziesz tu najlepsze praktyki i gotowe do wdrożenia pomysły w postaci wzorców UI.