Google - najpopularniejsza wyszukiwarka

Pomoc

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie? - Zadaj je tutaj, na pewno niebawem na nie odpowiemy

Chcesz wiedzieć jak zarabiać w internecie? 

Zobacz dział Zarabianie w internecie

Data aktualizacji: 
środa, 1 Wrzesień, 2010

Google logo wyszukiwarkiGoogle, czyli najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie została założona przez Larry'ego Page'a oraz Segeya Brina w  roku 1996 w ramach projektu studenckiego na Uniwersytecie Stanforda. Nazwa Google wynika z błędnego zapisu słowa "googol", które oznacza 10 do potęgi 100 i odzwierciedla dążenie firmy Google do uporządkowania (zaindeksowania) jak największej ilości informacji dostępnych w internecie.

Możliwości Google

Google oferuje wiele przydatnych funkcji, których opis znajdziesz w dalszej części artykułu. Po ich odkryciu trudno nie przyznać, że Google nie jest "zwykłą" wyszukiwarką.

  1. Kopie strony w Google

Przy każdej stronie, która jest wynikiem wyszukiwania dla zadanego hasła, pojawia się link "Kopia". Jest to kopia strony zapamiętanej przez Google podczas ostatniego indeksowania. Funkcja ta jest szczególnie przydatna, kiedy oryginalna strona została usunięta lub zmieniła się jej treść.

  1. Kalkulator Google

Wpisz działanie matematyczne w polu wyszukiwania i wciśnij klawisz Enter, żeby otrzymać wynik bezpośrednio w oknie wyszukiwarki. Kalkulator Google oferuje także przeliczanie jednostek miar oraz podaje stałe fizyczne.
Przykłady zapytań Google:
- 6+7*2
- Ile to jest 1 kilometr w milach?
- Przelicz 2 metry na stopy
- 3 minuty ile to sekund?
- Ile miesięcy mają 4 lata?
- pi

  1. Przelicznik kursu walut

W oknie wyszukiwarki Wpisz przeliczenie, którego chcesz dokonać i wciśnij Enter. Uwaga: kursy walut podawane są wyłącznie w celach informacyjnych, Google nie ponosi odpowiedzialności za zmiany i nieścisłości podawanych kursów. Waluty obce w Google przeliczane są według kursów stosowanych w banku Citibank N.A.
Przykłady zapytań  Google:
-
10 USD w EUR
- Przelicz 5 euro na PLN

  1. Definicje

Jeśli szukasz definicji jakiegoś wyrazu, wpisz słowo "define" spacja oraz poszukiwany wyraz w polu wyszukiwania i wciśnij Enter.
Przykład zapytania Google:
- define internet

  1. Typy plików

Google wyszukuje nie tylko strony HTML, ale także pliki typu MS Office (doc, xls, pps), PDF, Lotus i inne. Google umożliwia także przeglądanie tych plików w wersji HTML (obok każdego linka będącego wynikiem wyszukiwania, znajduje się służący do tego przycisk - "Wersja HTML"). Jeśli chcesz wyszukać pliki określonego typu, w pasku wyszukiwania wpisz szukaną frazę oraz "filetype:rozszerzenie pliku".
Przykład zapytania dla plików PDF:
-
poszukiwana_fraza filetype:pdf

  1. Szczęśliwy traf

Po wciśnięciu przycisku Szczęśliwy traf, Google wyświetli pierwszą stronę z listy wyników.

  1. Wyszukiwanie na stronie

  2. Jeśli chcesz znaleźć konkretne informacje na konkretnej stronie internetowej, użyj składni

site:adresURL

   poszukiwana fraza.

Przykładowo

   , jeśli za pośrednictwem Google chcesz znaleźć informacje dotyczące aukcji poleasingowych na stronie neteor.pl, wpisz:
   - aukcje poleasingowe site:neteor.pl 
 1. Połączone witryny

Jeśli chcesz znaleźć strony, które zawierają link do określonej strony www, w polu wyszukiwania Google wpisz link:adresURL

Operatory pomocne w wyszukiwaniach

 • cudzysłów - jeśli interesuje Cię wyszukanie stron zawierających wyrażenie złożone z kilku słów w określonej kolejności, umieść je w cudzysłowiu, np. "długie wyrażenie złożone z kilku słów".
 • minus - poprzedź słowo minusem, jeśli chcesz, żeby w wynikach wyszukiwania nie było stron zawierających to słowo, np. kot -perski
 • OR - wyszukuje strony zawierające dane słowo LUB dane słowo, np. kot OR pies

Ciekawostki i triki związane z Google

 • Wpisz w pasku wyszukiwania Google "find Chuck Norris" i wciśnij "Szczęśliwy traf",
 • Skorzystaj z narzędzia Propozycji słów kluczowych, żeby sprawdzić, jak często ludzie wyszukują dane wyrażenie.

Podsumowanie

Po zapoznaniu się z możliwościami Google, mało kto ma wątpliwości dlaczego jest ona najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. Oprócz wyszukiwarki, Google oferuje także inne przydatne narzędzia takie jak: poczta (GMAIL), możliwość tworzenia dokumentów on-line, kalendarz, albumy zdjęć (Picassa). Polecam wszystkim!