Pozycjonowanie - pomóż innym znaleźć Twoją stronę

Pomoc

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie? - Zadaj je tutaj, na pewno niebawem na nie odpowiemy

Chcesz wiedzieć jak zarabiać w internecie? 

Zobacz dział Zarabianie w internecie

Data aktualizacji: 
wtorek, 4 Wrzesień, 2012

Wyszukiwarki są podstawowym sposobem poszukiwania informacji w Internecie. Standardowo procedura wyszukiwania wygląda mniej więcej tak: użytkownik wpisuje interesującą go frazę, klika przycisk „szukaj” i otrzymuje listę wyników. Kwestią szczególnie nas interesującą jest pozycja na liście wyników. Dlaczego? Dlatego, że im Twoja strona będzie miała wyższą pozycję, tym większa szansa, że użytkownik odwiedzi właśnie ją. A im więcej odwiedzin, tym większa możliwość zarobku. Pozycja na liście wyników nie jest dziełem przypadku. Kolejne artykuły przybliżą Ci zagadnienia związane z pozycjonowaniem.

Techniki pozycjonowania

Na pozycjonowanie składają się różnorodne techniki mające polepszyć pozycję danej strony w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek. Mówię tutaj o wyszukiwarkach w liczbie mnogiej, choć tak naprawdę wszystkie porady i techniki, które znajdziesz na naszej stronie, skupiają się przede wszystkim na jednej z nich – Google. Uzasadnienie takiego wyboru jest proste – jest to najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie.

Przejdźmy zatem do omówienia poszczególnych technik pozycjonowania. Najogólniej można je podzielić na:

  • naturalne, które polegają przede wszystkim na odpowiedniej budowie strony. Strona zoptymalizowana do potrzeb pozycjonowania to taka strona, której struktura jest zgodna z pewnymi standardami (SEO, czyli Search Engine Optimization). Dostosowanie strony do standardów SEO jest co prawda czasochłonne i wymaga wiele pracy, jednak efekty takiego pozycjonowania są zazwyczaj trwałe. SEO obejmuje przede wszystkim: optymalizację meta znaczników, treści strony oraz linkowanie wewnętrzne.

    Zasady optymalizacji strony pod kątem jej pozycjonowania pokrywają się często z zasadami jej użyteczności. Użyteczności (czyli usability) został poświęcony osobny dział naszej strony – Użyteczna witryna cechy i porady.

  • sztuczne - są to techniki nie zawsze zgodne z regulaminem wyszukiwarek. Zaletą ich stosowania jest szybkość osiąganych wyników i stosunkowa łatwość stosowania. Wadą natomiast jest ryzyko usunięcia strony z indeksów Google. Podstawową techniką sztucznego podwyższania pozycji strony w rankingu Google jest linkowanie zewnętrzne.