Przeglądarka internetowa Firefox

Pomoc

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie? - Zadaj je tutaj, na pewno niebawem na nie odpowiemy

Chcesz wiedzieć jak zarabiać w internecie? 

Zobacz dział Zarabianie w internecie

Data aktualizacji: 
środa, 1 Wrzesień, 2010

Firefox - przeglądarka internetowaNa dzień dzisiejszy (21.01.2010) Firefox jest drugą pod względem popularności przeglądarką internetową w Polsce. Dzieje się tak nie bez powodu. Firefox posiada liczne udogodnienia, które sprawiają, że surfowanie w internecie staje się przyjemnością. Oto niektóre z zalet Firefoxa:

Po pierwsze: Firefox dba o bezpieczeństwo użytkowników.
Po drugie: Firefox gwarantuje wygodne przeglądanie stron www i ściąganie plików.
Po trzecie: Firefox oferuje wiele możliwości dostosowania wyglądu i funkcji według indywidualnych potrzeb użytkowników.
Po czwarte: Firefox nieustannie się rozwija. Jest to projekt Open Source, co oznacza, że kod programu jest ogólnodostępny i nieodpłatnie udostępniany. Nad jego doskonaleniem pracują tysiące doświadczonych informatyków na całym świecie.

Wygląd Firefoxa

Kliknij na poniższy obrazek, żeby zobaczyć jak wygląda okno Firefoxa.

Przykładowy widok okna przeglądarki Firefox (Print screen)

Firefox - funkcje

 • Wyświetlanie stron w PANELACH (KARTACH). Gwarantuję, że jeśli raz wypróbujecie tę funkcję, nie będziecie chcieli korzystać z przeglądarek, które jej nie posiadają. Jak to działa? W momencie wyświetlania kilku stron na raz, nie musicie otwierać każdej z nich w nowym oknie. Są one bowiem wyświetlane w tym samym oknie, w pasku paneli, który znajduje się poniżej paska adresu.
 • Łatwiejsze wyszukiwanie dzięki PANELOWI WYSZUKIWAREK INTERNETOWYCH. Znajduje się on w prawej części paska nawigacyjnego. W polu tekstowym wpisujemy poszukiwane wyrażenie, wybieramy, wyszukiwarkę, z której chcemy skorzystać (domyślnie Firefox zawiera ich 7, ale w każdej chwili możemy tę listę poszerzyć o kolejne) i od razu przechodzimy do strony z wynikami,
 • Firefox oferuje kilka niezbędnych MENEDŻERÓW, czyli menedżer pobierania plików, menedżer zakładek, menedżer rozszerzeń i motywów,
 • Powiększanie lub pomniejszanie czcionki - Firefox oferuje możliwość powiększania lub pomniejszania czcionki. Szczególnie ta pierwsza opcja wydaje się być szczególnie przydatna, gdyż odciąża nasz wzrok. Strony stają się bardziej przejrzyste i czytelne, a czytanie z ekrana komputera nie jest już tak przerażającą wizją,
 • Sprawdzanie pisowni - Firefox sprawdza czy to, co piszemy nie zawiera błędów ortograficznych. Szczególnie w pośpiechu może się nam zdarzyć jakieś przeoczenie, na szczęście Firefox czuwa i nie dopuści do tego, byśmy wysłali jakąkolwiek treść zawierającą błędy,
 • Autouzupełnianie - Nie zawsze pamiętamy pełne adresy odwiedzanych stron. Z Firefoxem nie ma takiej potrzeby. Podczas wpisywania adresu, będzie on wyświetlał listę stron, które niedawno przeglądaliśmy i które zawierają wpisywane przez nas frazy. Dzięki temu możemy przejść do danej strony bez konieczności wpisywania za każdym razem jej pełnego adresu.

Firefox - bezpieczeństwo

Firefox jest jedną z bezpieczniejszych przeglądarek. Wynika to z kilku jej możliwości:

 • Firefox posiada ZABEZPIECZENIE PRZED OPROGRAMOWANIEM SZPIEGUJĄCYM. Nie pozwala dowolnym aplikacjom instalować się na naszym dysku. Jesli witryna próbuje uruchomić jakąś aplikację i umieścić ją na naszym dysku, Firefox nas o tym informuje i pyta o zgodę na tę czynność.
 • Firefox BLOKUJE WYSKAKIWANIE NIECHCIANYCH OKIEN (pop – upy). Za każdym razem użytkownik zostaje powiadomiony o takim zdarzeniu. Jeśli wyskakujące okno jest nam w jakimś celu potrzebne, możemy zezwolić danej witrynie na ich otwieranie.
 • Firefox jest bardzo często AKTUALIZOWANY, a wszelkie dziury bardzo szybko łatane. Wynika to ze wspomnianej wcześniej współpracy tysięcy informatyków na całym świecie.
 • Jeśli nie chcemy, by ktoś miał dostęp do naszych prywatnych danych, które zgromadziły się podczas korzystania z internetu, możemy je w każdej chwili usunąć dzięki opcji CZYSZCZENIE PRYWATNYCH DANYCH (dotyczy to m.in. historii, haseł, uwierzytelnianych sesji, danych wprowadzanych do formularzy, cookies).
 • Firefox POSIADA ZABEZPIECZENIE PRZED TZW. PHISHINGIEM, który polega na podszywaniu się np. pod strony banków i wyłudzaniu od użytkowników ich prywatnych danych: haseł, numerów kart kredytowych itp. Firefox informuje użytkownika, gdy istnieje podejrzenie o próbę oszustwa i proponuje przejście do strony wyszukiwarki, żeby znaleźć autentyczną stronę, z którą chcielibyśmy się połączyć.

Firefox - dodatkowe możliwości

Wtyczki

są to aplikacje umożliwiające wyświetlanie plików multimedialnych, m.in. Flash, Real Player, Quicktime czy Acrobat Reader.

Motywy

Czyli tzw. „skórki”, dzięki którym możemy zmienić wygląd klasycznego okna Firefoxa na taki, który będzie bliższy naszym upodobaniom i zainteresowaniom.

Rozszerzenia

Dają nam możliwość uzupełniania podstawowych funkcji Firefoxa. Na stronie addons.mozilla.com znajduje się ponad 1000 dodatków, dzięki którym Firefox będzie wyświetlał dla Ciebie prognozę pogody, pobierał najświeższe wiadomości, odtwarzał muzykę, wysyłał wpisy na Twój blog, powiadamiał o nowych e-mailach na Twojej skrzynce i wiele, wiele innych.

Pobierz najnowszą wersję Firefoxa