Kokos.pl - pożyczki między ludźmi

Pomoc

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie? - Zadaj je tutaj, na pewno niebawem na nie odpowiemy

Chcesz wiedzieć jak zarabiać w internecie? 

Zobacz dział Zarabianie w internecie

Data aktualizacji: 
środa, 1 Wrzesień, 2010

Misja serwisu

Serwis kokos.pl jako pierwszy serwis w Polsce zajął się zjawiskiem Social Lendingu, czyli pożyczkami udzielanymi bez pośrednictwa banków przez internet. Rozpoczęcie działalności serwisu datuje się na rok 2007.

Jak to działa?

Serwis Kokos.pl przeznaczony jest dla tych, którzy potrzebują pożyczyć pieniądze od innych (Pożyczkobiorcy), jak i dla tych, którzy chcą przeznaczyć określoną kwotę na udzielanie pożyczek innym (Pożyczkodawcy). Dla jednych i drugich jest to korzystny układ. Pożyczkobiorca może otrzymać pożyczkę na warunkach korzystniejszych niż w przypadku kredytu udzielanego przez bank. Pożyczkodawca natomiast ma możliwość zarobienia na oprocentowaniu udzielanych pożyczek.

Jeśli chcesz otrzymać pożyczkę

 1. Zarejestruj się w serwisie Kokos.pl (rejestracja jest bezpłatna),
 2. Dokonaj weryfikacji Twoich danych podanych podczas rejestracji (konieczne jest przelanie 1 zł z Twojego konta bankowego na konto serwisu),
 3. Możesz założyć nową aukcję (sam/a określasz wysokość pożyczki, okres spłaty, akceptowane oprocentowanie) lub złożyć wniosek o pożyczkę.
 4. Pożyczkę otrzymasz od kilku pożyczkodawców, tak by kwota jednorazowo udzielonej pożyczki między dwiema osobami nie była większa niż 500 złotych i nie mniejsza niż 50 złotych,
 5. Kokos.pl pobiera prowizję w wysokości od 0,5% do 5% kwoty udzielanej pożyczki (zostaje ona potrącona przed przelaniem pożyczki na Twoje konto).
 6. Pożyczkę oczywiście należy spłacić (zgodnie z harmonogramem ustalonym przez serwis Kokos.pl).

W ramach jednej pożyczki wszystkie umowy zawarte są na to samo uśrednione oprocentowanie.

UWAGA: Oprocentowanie podawane jest w skali roku! Oznacza to, że im szybciej spłacisz pożyczkę, tym mniej procent będzie Cię ona kosztować.

Jeśli chcesz udzielić pożyczki

 1. Zarejestruj się w serwisie Kokos.pl (rejestracja jest bezpłatna),
 2. Określ (orientacyjną) kwotę, jaką jesteś w stanie przeznaczyć na inwestycje (udzielanie pożyczek) oraz wysokość oprocentowania,
 3. Udzielić pożyczki możesz poprzez udział w aukcjach lub poprzez akceptację oferty zawarcia umowy z Pożyczkobiorcą,
 4. Wybór Pożyczkodawców dokonywany jest wśród osób oferujących możliwie jak najkorzystniejsze oprocentowanie, a w przypadku aukcji wśród osób które najszybciej dokonały wpłaty środków,
 5. W ramach jednej pożyczki wszystkie umowy zawarte są na to samo uśrednione oprocentowanie lub na oprocentowanie wskazane przez pożyczkobiorcę w wystawionej aukcji.

Czy to bezpieczne?

Serwis Kokos.pl dba o bezpieczeństwo zarówno Pożyczkobiorcy, jak i Pożyczkodawcy. Ten pierwszy może liczyć na poufność i bezpieczeństwo danych osobowych. Są one dostępne dla Pożyczkodawców tylko w momencie zawarcia umowy. Wcześniej nie mają oni dostępu do takich danych jak: adres zamieszkania czy imię i nazwisko.

Bezpieczeństwo Inwestorów (Pożyczkodawców) jest gwarantowane poprzez:

 • Konieczność weryfikacji użytkowników serwisu,
 • Możliwość wyboru Pożyczkobiorców, z którymi Inwestor chce zawrzeć umowę,
 • Dywersyfikacje – system Kokos.pl dzieli kwotę pożyczki na kilku/ kilkunastu Inwestorów. Minimalna kwota jednorazowej inwestycji od jednego inwestora to 50 zł, a maksymalna 500 zł,
 • Rating użytkowników - im bardziej "doświadczony" użytkownik oraz im bardziej terminowo spłacał on dotychczasowe pożyczki, tym jego rating (gwiazdki) jest wyższy,
 • Istnieje możliwość ubezpieczenia swojej pożyczki na wypadek szeregu zdarzeń, które mogą spowodować utratę jego zdolności do spłaty zaciągniętego zobowiązania, m.in. od utraty pracy lub poważnego zachorowania,
 • Wszystkie transakcje w kokos.pl dokonywane są za pośrednictwem konta bankowego serwisu. Jeśli chcesz zainwestować (pożyczyć komuś pieniądze), wpłacasz daną sumę na konto serwisu Kokos.pl. Tak samo jest w przypadku spłaty pożyczki. Dzięki temu zabiegowi zwiększa się bezpieczeństwo transakcji.

Ile to kosztuje?

 • Jeśli chcesz korzystać z usług Kokos.pl jako Pożyczkobiorca, musisz zapłacić 1 zł za weryfikację Twoich danych (forma zapłaty - przelew). W przypadku, jeżeli weryfikacja nie powiedzie się ze względu na niemożliwość ustalenia tożsamości osoby weryfikowanej, kwota jest zwracana na konto wpłacającego.
 • Serwis Kokos.pl pobiera od Pożyczkobiorcy od 0,5% do 5% wartości udzielonej pożyczki.
 • Dodatkowe opłaty mogą pojawić się w przypadku opóźniania płatności.

Jeśli Pożyczkobiorca zwleka ze spłaceniem raty zaciągniętej przez niego pożyczki, serwis kokos.pl uruchamia procedurę Monitu. Jest to telefoniczne przypominanie Pożyczkobiorcy o konieczności takiej spłaty. Jednocześnie Pożyczkobiorca jest obciążany kwotą 5 zł brutto za każde przypomnienie SMSem, 5 zł za przypomnienie przesłane e-mailem, 10 zł w przypadku połączenia telefonicznego.

Ile możesz pożyczyć?

W zależności od tzw. ratingu (ilości gwiazdek, które świadczą o wiarygodności finansowej użytkownika), możesz uzyskać pożyczki, których łączna wartość waha się od 500 zł aż do 25 000 zł.

Kto może zostać użytkownikiem serwisu Kokos.pl?

Podobnie, jak w przypadku innych serwisów tego typu, także w serwisie Kokos.pl warunkiem uczestnictwa jest pełnoletniość, zdolność do czynności prawnych oraz posiadanie konta bankowego. Obecnie Kokos.pl posiada ponad 26 000 zarejestrowanych użytkowników.

Podsumowanie

Serwis Kokos.pl wzbudza zaufanie swoim profesjonalnym podejściem do finansów i całego przedsięwzięcia Social Lending. Jest to propozycja skierowana zarówno dla ludzi potrzebujących pożyczki, jak i dla tych, którzy chcą pożyczać pieniądze innym. Jest to przedsięwzięcie przynoszące korzyści obu stronom: Pożyczkobiorca może liczyć na mniejsze koszty pożyczki niż w banku, natomiast Pożyczkodawca może zarobić ustalone przez obie strony odsetki.

Jeśli jesteś zainteresowany(a) przejdź do strony Kokos.pl

 

Kategoria: