Internauci 2014 - najważniejsze trendy i wnioski

Pomoc

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie? - Zadaj je tutaj, na pewno niebawem na nie odpowiemy

Chcesz wiedzieć jak zarabiać w internecie? 

Zobacz dział Zarabianie w internecie

Data aktualizacji: 
wtorek, 24 Luty, 2015

CBOS kolejny raz dostarcza nam raport dotyczący polskich internautów. Jeśli czytasz ten artykuł, oznacza to, że należysz do tego zacnego grona. Chcesz wiedzieć, ile procent dorosłych Polaków korzysta z internetu i do czego go najczęściej wykorzystują? Dobrze się składa, odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Ile procent Polaków korzysta z internetu?

Internautów w Polsce jest coraz więcej. W 2014 roku 63% dorosłych Polaków deklarowało korzystanie z internetu. Jest to o 3 punkty procentowe więcej niż w roku 2013. Nie jest to może zawrotna prędkość, ale systematyczny wzrost popularności internetu w Polsce jest faktem.

Kim jesteś, Internauto?

Internet to przede wszystkim świat młodych (w wieku 18-34 lata), wykształconych lub kształcących się (przeważają osoby z wykształceniem gimnazjalnym i wyższym), dobrze oceniających swoją sytuację materialną, mieszkających w dużych i średnich miastach. Jeśli weźmiemy pod uwagę płeć, okaże się, że z internetu częściej korzystają mężczyźni.

Ile czasu spędzamy w internecie?

W roku 2013 Internauci spędzali online średnio 11 godzin tygodniowo, natomiast w roku 2014 czas ten wydłużył się do 12 godzin. Młodsi korzystają z internetu najdłużej - średnio aż 15 godzin w tygodniu.

Co robimy w internecie?

Internet jest coraz popularniejszą platformą zakupowo-sprzedażową (74% Internautów przynajmniej raz kupiło coś przez internet, a 30% coś sprzedało). Internet wykorzystujemy także do:

  • transakcji bankowych (63% Internautów),
  • ściągania programów, filmów i muzyki (37%),
  • czytania internetowej prasy (59%),
  • oglądania filmów, seriali, nagrań wideo (47%),
  • rozmów ze znajomymi przez komunikatory internetowe (56%),
  • korzystania z portali społecznościowych (62%).

Kilka kwestii technologicznych

W ostatnich latach widać wyraźny rozwój dostępu do internetu bezprzewodowego (w roku 2014 z internetem łączyło się w ten sposób 77% Internautów). Prawie wszyscy badani mają dostęp do internetu w domu (98%), natomiast tylko 2% korzysta z usług kafejek internetowych. 

Kierunki rozwoju

Internet jest obceny coraz mocniej w naszym świecie i w naszym życiu. Wizja Polski objętej 100% dostępem do internetu wydaje się całkiem pradopodobna, ale nie stanie się to w ciągu najbliższego roku ani dwóch. Póki co, rozwój będzie postępował systematycznie, ale bez gwałtownych skoków. Jeśli deklaracje badanych okażą się prawdziwe, w roku 2015 z Internetu będzie korzystało już 67% Polaków. Poczekamy, zobaczymy :)